Menu

Designová legenda

Čezeta je kultovní československý motocykl 50. let 20. století. Bývá často označován jako nejkrásnější příklad moderního automobilového designu z poloviny století.

Čezeta se zrodila v roce 1957, její radikální, raketami inspirovým, tvar odráží počátek 'kosmického věku'. V té době komunistické Československo bylo jednou z velmocí ve výrobě motocyklů a zahájení prodejů Čezety mělo předvést světu jeho vynikající inženýrské schopnosti. Konečný design byl odvážný, byl jím radikální návrh od Jaroslava Františka Kocha - vyhlášeného motocyklového závodníka a inženýra. Ten ji označil jako "Typ 501“.

Všude kde se prodávala měla obrovský úspěch, od Kuby až po Vietnam bylo prodáno více než 120,000 kusů. Její snadno rozpoznatelný a aerodynamický styl v sobě zachycoval nadšení ze Sputnika, Gagarina a všech hvězdných divů 50. let. Doma v Československu dostala přezdívku Prase, podle baculatého čumáku. Pozoruhodné je, že mnoho z těchto klasických historických modelů se dnes stále používá jako důkaz jejich legendární kvality - podívejte se na #Cezeta na Instagramu (viz. níže).

Čezeta uvedla na trh v roce 2018 nejnovější „Typ 506“. Nyní se vyrábí ručně a je tak ročně k dispozici pouze 50 kusů. Tím je to jedním z nejvzácnějších výráběných motocyklů na světě a je také prvním elektrickým vozidlem vyrobeným v České republice, který je neocenitelnou součástí české motocyklové historie.

V celé historii Čezety její motocykly vždy nabízely různá - a často i mimořádná - řešení. Majitelé po celém světě si užívají extravagantního vzhledu a špičkové kvality, kterou Čezety nabízí. Výsledkem je, že Čezeta zůstává prémiovou motocyklovou společností, která pro vaše potěšení tvoří ty nejlepšíí skútry na světě.

Provokativní prase

Neil Eamonn Smith

„Přestěhování se z Británie do České republiky mě seznámilo s mnoha jejich slavnými zázraky jako jsou studené pivo a hřejivé ženy, a s některými naprosto nečekanými, jako je skútr Čezeta. Stále si pamatuji, když jsem to viděl v Praze poprvé, z čehož si myslím jsem měl stejný pocit jako většina lidí, co to s*kra je? Jediný způsob, jak bych to mohl popsat je projíždějící Mona Lisa proplouvající městem, která vypadá ošklivě, ale přesto je současně krásná. Pokud věříte, že je možné být sveden skútrem, tak toto byl přesně ten případ. Musel jsem jeden mít.

Navzdory mé touze jsem neměl štěstí kdekoliv najít dobrou historickou Čezetu. Nakonec mi zůstala jediná možnost... Koupil jsem firmu, abych znovu Čezetu vyrobil. Pokud vás udivuje, proč bych se vydal tímto směrem, myslím, že odpověď je, protože jsem trochu výstřední. Chci, aby ve světě plném obyčejných všedních skútrů něco zářilo, jako provokativní umělecké dílo. Pro tisíce majitelů Čezety po celém světě to přesně vyjadřuje toto - Buď mě miluj nebo mě nenáviď, jen mě neignoruj.“

Neil Eamonn Smith
PRODEJ & MARKETING

Libor Vaňous
Poprodejní servis

Kde nás NAJDETE?

Adresa je Zenklova 29, Praha 8 - Libeň. 10 minut od centra Prahy. Tramvajová čísla 3 nebo 24 zastavují u nášeho obchodu, nebo stanice metra B "Palmovka" je jen pár minut chůze od nas.


TOVÁRNA

Náš výrobní závod se nachází v Olomouci, v centru největšího evropského automobilového průmyslu. Všechny hlavní komponenty jsou vyráběny lokálně nebo v Evropě a zaměřujeme se především na rozvoj dovedností mladších generací v technologiích elektrických vozidel.

Přáslavice 334, Olomouc, Česká republika.

Martin Parák
MANAŽER VÝROBY

Roman Trávníček
NÁKUP A SKLAD

Kde nás NAJDETE?

Naše továrna je nedaleko Olomouce, severně od dálnice D35 v Přáslavicích (exit 281). Parkování je možné v areálu továrny.

 

Historie Modelu

Čtyři vyrobené modely Čezety

1957

501

První model, revoluční design, který se stal ikonou Bruselského stylu té doby.

1960

502

Druhá generace přinesla spoustu inovací a zajímavou novinku té doby - startér.

1962

505

Poslední z řady Čezet bylo tříkolové vozidlo pro práci zemědělců, kterému se přezdívalo „rikša“.