Menu

Designová legenda

Čezeta je kultovní československý motocykl 50. let 20. století. Bývá často označován jako nejkrásnější příklad moderního automobilového designu z poloviny století.

Čezeta se zrodila v roce 1957, její radikální, raketami inspirovým, tvar odráží počátek 'kosmického věku'. V té době komunistické Československo bylo jednou z velmocí ve výrobě motocyklů a zahájení prodejů Čezety mělo předvést světu jeho vynikající inženýrské schopnosti. Konečný design byl odvážný, byl jím radikální návrh od Jaroslava Františka Kocha - vyhlášeného motocyklového závodníka a inženýra. Ten ji označil jako "Typ 501“.

Všude kde se prodávala měla obrovský úspěch, od Kuby až po Vietnam bylo prodáno více než 120,000 kusů. Její snadno rozpoznatelný a aerodynamický styl v sobě zachycoval nadšení ze Sputnika, Gagarina a všech hvězdných divů 50. let. Doma v Československu dostala přezdívku Prase, podle baculatého čumáku. Pozoruhodné je, že mnoho z těchto klasických historických modelů se dnes stále používá jako důkaz jejich legendární kvality - podívejte se na #Cezeta na Instagramu (viz. níže).

Čezeta uvedla na trh v roce 2018 nejnovější „Typ 506“. Nyní se vyrábí ručně a je tak ročně k dispozici pouze 50 kusů. Tím je to jedním z nejvzácnějších výráběných motocyklů na světě a je také prvním elektrickým vozidlem vyrobeným v České republice, který je neocenitelnou součástí české motocyklové historie.

V celé historii Čezety její motocykly vždy nabízely různá - a často i mimořádná - řešení. Majitelé po celém světě si užívají extravagantního vzhledu a špičkové kvality, kterou Čezety nabízí. Výsledkem je, že Čezeta zůstává prémiovou motocyklovou společností, která pro vaše potěšení tvoří ty nejlepšíí skútry na světě.

Je možné žít ekologicky a současně se bavit? Ano!

Neil Eamonn Smith

„Odkaz J. F. Kocha je především o radikálních inovacích které navrhl k tomu, aby bylo možné vytvořit ten nejlepší skútr na světě. A není pochyb že se mu to podařilo - Skvělý design Čezety ve tvaru torpéda nepochybně říká vše o nových myšlenkách poválečného období, ve kterém byl navržen. Já myslím , že s ohledem na současnou debatu o světovém životním prostředí, je opět ta chvíle pro stejné inovativní myšlení jako tehdy.

Rozhodně to neděláme jen proto, abychom vydělali hromadu peněz, protože si ceníme mnoha jiných věcí - jako je potěšení, které Čezeta svým majitelům dopřává, nebo že přispíváme k ochraně životního prostředí. Podle mého skromného názoru toto lidé chtějí a je to jediný možný způsob, jak provozovat udržitelné podnikání v 21. století. Naše promo video níže říká vše o naší misi - Protože dobré věci by měly pokračovat.

Historie Modelu

Čtyři vyrobené modely Čezety

1957

501

První model, revoluční design, který se stal ikonou Bruselského stylu té doby.

1960

502

Druhá generace přinesla spoustu inovací a zajímavou novinku té doby - startér.

1962

505

Poslední z řady Čezet bylo tříkolové vozidlo pro práci zemědělců, kterému se přezdívalo „rikša“.

Projekt

Inovace – čezeta motors
s.r.o.(cz.01.1.02/0.0/0.0/17_109/0011087) je spolufinancován Evropskou unií.

Cílem realizace projektu společnosti čezeta motors s.r.o. je zavedení produktové a procesní inovace v činnosti podniku. Místem realizace je Olomoucký kraj, město Prostějov.